BOX_DORN.jpgBOX_SOLARIUM.jpgBOX_AKTUALITY.jpgBOX_KONTAKT.jpgBOX_FACEBOOK_2.jpg

 

 

Diagnostika

Problémy se zády jsou často způsobeny především dlouhodobým špatným držením těla a zvláště nesprávným statickým sezením. 

Podle statistik vyhodnocených v roce 1998 v Německu bylo téměř 30 % procent pracovních absencí z důvodu zdravotních potíží způsobeno potížemi svalovo-zádového rázu. 

STATICKÉ SEZENÍ V NESPRÁVNÉ POZICI

 

  • bolesti hlavy
  • bolesti šíje
  • bolesti zad
  • stlačený žaludek
  • stlačené stehenní svaly
  • stlačení žil stehen
  • porucha prokrvování podkolenních jamek


Při nesprávném sezení či sezení se shrbenými zády dochází ke stlačení meziobratlových tkání a tím je omezen přísun tekutin a jejich výživa, která probíhá pomocí procesu difúze a která je značně podmíněna pohybem celého systému. Nedostatek pohybu či jednostranné zatížení omezují účinnost celého procesu a způsobí, že meziobratlové ploténky ztratí svoji elasticitu a ochabují. 

Statické sezení, také způsobuje ochabnutí zádových svalů a to vede ke zvýšení zatížení plotének až ke vzniku bolesti. Při dlouhodobějším rozvíjení tohoto stavu může dojít i k chronickým potížím a při některé činnosti, kde je vyvinuto, výrazně zvýšené zatížení páteře dokonce k posunutí plotének. Při nesprávném sezení dochází i ke zvýšenému napětí a zatížení krční páteře a krčního svalstva a ramenních svalů. Sezení ve shrbené pozici negativně ovlivňuje zažívací orgány a brání plnému hlubokému dýchání. Dlouhodobé statické zatížení vede k omezení krevního oběhu a zásobování těla kyslíkem a živinami a vyúsťuje v celkovou únavu těla a mysli. 

To vše vede ke značnému snížení výkonnosti a v dlouhodobějším měřítku často i ke zdravotním potížím. 

Trpíte bolestmi nohou? Trápí vás únava při delším stání nebo chůzi? Objevují se Vám deformace na nohách? Je nejvyšší čas tomu zabránit. 

Nejdůležitější funkce nohy je pohyb, chůze a běh, to je funkce dynamická. Dále noha přenáší hmotnost lidského těla na podložku – funkce statická. Pro obě základní úlohy nohy je především velmi důležitá klenba nožní. Změnu nohy od normálního anatomického tvaru označujeme pojmem deformita. Vrozené dispozice, nevhodná obuv nadměrná zátěž, civilizační a další vlivy jsou příčinou tvarových změn nohou – chodidel. Jednou z nejrozšířenějších vad je poklespříčně podélné klenby nožní, valgóznídeformace kloubu palce, kladívkové prsty, otlaky na plosce nohy, vychýlení osového postavení dolní končetiny a patní ostruhy.

Komentáře